• HISTORIA  SZKOŁY

• W XVI wieku w Kobylej Górze istniała szkoła parafialna. W 1793 roku w liczącej 66 mieszkańców Kobylej Górze przy kościele istniała polska szkoła, w której uczył organista (jak to wtedy było w zwyczaju).Pod koniec XIX wieku powstała druga – ewangelicka. Dane z 1828 roku wskazują, że do szkoły katolickiej uczęszczało niewiele dzieci – nieregularnie, niektóre tylko zimą. Najstarsi uczniowie liczyli po 9 lat.

W 1865 roku szkoła w Kobylej Górze była dwuklasowa – do klasy pierwszej uczęszczało wtedy 38 uczniów, do drugiej aż 70.

W 1879 roku  w Kobylej Górze wybuchł pożar, podczas którego spłonął też wybudowany w 1869 roku budynek szkoły katolickiej. Odbudowano go w latach 1883-84. Szkołę ewangelicką rozebrano w 1889  roku, a na jej miejscu w latach 1894-1895 wybudowano nową.

Po I wojnie światowej powstała jedna wspólna szkoła zwana powszechną. Dane z 1929 roku wykazują, że do szkoły uczęszczało 145 dzieci różnych wyznań.

W 1930 roku wzniesiono nowy budynek szkolny; nadal korzystano również ze starego budynku. Początkowo była to szkoła 4-klasowa z pięcioma oddziałami, a tuż przed II wojną światową 2-klasowa z czterema oddziałami.  Przy szkole znajdowały się mieszkania dla nauczycieli, budynki gospodarcze i boisko sportowe.

Kiedy 1 września 1939 roku wojska hitlerowskie rozpoczęły agresję na Polskę, szkoła znalazła się pod nadzorem Niemców. Naukę dla polskich dzieci zawieszono. Mogły jedynie uczyć się w domu, jednak najczęściej nie udawało się to ze względu na trudne warunki i brak podręczników.

W czasie okupacji szkoła kształciła tylko dzieci z rodzin niemieckich.

W 1945 roku, kilka tygodni po wyzwoleniu, mimo licznych braków i utrudnień rozpoczęto nauczanie w budynku szkoły. Pracę organizował Hieronim Szaj, który powrócił z przymusowych robót w Niemczech.

W 1969 roku zakończono gruntowną przebudowę budynku szkolnego – podwyższono go o jedno piętro i zmieniono konstrukcję dachu. Później w  podwórzu wybudowano stołówkę i świetlicę.

W 1969 roku Szkole Podstawowej nadano imię Tadeusza Kościuszki. 24 marca 1977 roku  - w Dniu Patrona Szkoły  odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru.

Szkoła Podstawowa w Kobylej Górze dysponowała również drugim obiektem przy Pl. Wiosny Ludów 25, jak i przejściowo pomieszczeniami

w budynku Urzędu Gminy w Kobylej Górze, kiedy w gmachu przy Pl. Wiosny Ludów 20 znajdowało się Gimnazjum w Kobylej Górze.

Od 2019 roku wszyscy uczniowie kształcą się w budynku przy ul. K. Tetmajera 1 A, przejętym po zlikwidowanym Gimnazjum w Kobylej Górze.

Szkołą od 1945 roku kolejno kierowali:

Hieronim Szaj,

Józef Przygoda,

Czesław Grzesiak,

Julian Gajewski,

Wiktor Kubiak,

Ryszard Papiernik,

Beata Parzonka,

Gabriela Grzesik,

Czesław Marcjasz.

Obecnie dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kobylej Górze jest Joanna Ciachera-Raduła.