26 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęto go odśpiewaniem hymnu. Następnie w części artystycznej przypomniano najważniejsze wydarzenia z tego czasu. Nie zapomniano również uczcić naszych barw narodowych w tańcu z flagami. Ta lekcja historii pozwoli na pewno utrwalić jedno z najważniejszych wydarzeń z naszej historii - Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystośc przygotowali uczniowie z kl.6 a i 8 pod kierunkiem pani Anety Marczak-Biedy, o oprawę muzyczną zadbał pan Rafał Hoja.
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Udział w akcji charytatywnej Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W naszej szkole, to wyjątkowe święto zostało połączone z akcją charytatywną Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Fundacja ta wspomaga edukację dzieci i młodzieży, a jej misją jest kształtowanie świadomego patrioty i obywatela w działaniu społecznym. Wspólnie udało nam się zebrać około 500 kg. odzieży! Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników, które zostaną opublikowane 17 czerwca 2024r. Dziękujemy za tak duży odzew w zbiórce i prosimy o trzymanie kciuków za wygraną.
Międzynarodowe Święto Ziemi
Międzynarodowe Święto Ziemi obchodzone jest 22 kwitenia. Głośno się wtedy mówi o ekologicznych problemach naszej plantey i o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole odbyły się 26 kwietnia pod hasłem: „Jak należy dbać o najbliższe środowisko?”. Uczniowie klas 1-3 spotkali się w hali gimnastycznej, aby obejrzeć scenkę w wykonaniu klasy 1a, a następnie przeszlismy do konkursu o wiedzy o ekologii. Najwięcej punktów zdobyły klasy 2a, 2b i 3a. Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi zostały także wręczone nagrody indywidulne dla zwycięzców konkursu plastycznego pod tym samym hasłem. Tutaj nagrody zdobyli:
I miejsce: Aleksander Kempa 3a,
II miejsce: Martyna Chowańska 2b,
II miejsce: Aleksandra Paprocka 1b;
wyróżnienia:
Filip Łuszczek 1a,
Antoni Kempa 1a,
Julia Szych 3a.
Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu gratulujemy.
6
Klasa 6 b w stolicy Wielkopolski
Dnia 26 kwietnia br. klasa 6b udała się na wycieczkę do Poznania.
Na początku zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, widzieliśmy m.in. trykające się w południe słynne koziołki na wieży poznańskiego ratusza.
Następnie w Rogalowym Muzeum braliśmy udział w warsztatach wypieku rogali oraz poznaliśmy legendy tego regionu. Mogliśmy też skosztować tych
specjałów, które okazały się wyśmienite. Na koniec oglądaliśmy w Multikinie
film familijny „Za duży na bajki 2”.
Podróż pociągiem oraz tramwajem bardzo nam się podobała. Cieszymy
się, że mogliśmy bliżej poznać stolicę Wielkopolski. Kto wie, może ktoś z nas
będzie tam kiedyś studiował lub mieszkał?
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i Powstaniu Kościuszkowskim
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i Powstaniu Kościuszkowskim był przedsięwzięciem upamiętniającym 230. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i postać jej Naczelnika, wpisanym do kalendarza obchodów Roku Tadeusza Kościuszki - ogłoszonego przez TPZO. Celami konkursu było m.in. pogłębianie wiedzy o Tadeuszu Kościuszce, wydarzeniach historycznych z nim związanych i miejscach go upamiętniających oraz popularyzowanie wśród uczniów głoszonych przez niego uniwersalnych, ponadczasowych haseł, kształtowanie postaw patriotycznych i poczucia dumy z przeszłości naszej ojczyzny. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Kobylej Górze.
Finał odbył się 25 kwietnia 2024. Tego dnia w budynku naszej szkoły w odświętnej scenografii 26 uczniów kl. IV – VIII z 9 szkół podstawowych powiatu ostrzeszowskiego (Doruchów, Niedźwiedź, Rogaszyce, Rojów, Ostrzeszów - SP 1, SP 2, Kobyla Góra, Mąkoszyce, Parzynów) przystąpiło do napisania testu (składającego się z 30 zadań otwartych) ułożonego przez nauczycieli historii: M. Koźmińską i M. Mokrzyńską. Już w wyniku tej części eliminacji wyłoniono zwycięzców. Najlepszym uczestnikom przyznano nagrody za miejsca:I - IV oraz 5 wyróżnień.
Oto zwycięzcy:
I miejsce – Gabriela Ochędzan - SP Rojów,
II miejsce – Michalina Miszkieło - SP Kobyla Góra,
III miejsce – Jakub Wróbel - SP Doruchów,
III miejsce – Krystian Janasek - SP Kobyla Góra,
IV miejsce – Kalina Grzegorczyk - SP Doruchów,
wyróżnienie – Piotr Zawada - SP Rojów,
wyróżnienie – Michał Krawiec - SP 1 Ostrzeszów,
wyróżnienie - Hanna Sitek - SP Niedźwiedź,
wyróżnienie – Julian Wilk - SP Mąkoszyce,
wyróżnienie – Antonina Szajdak - SP 2 Ostrzeszów.
Gratulujemy!!!
Zgodnie z Regulaminem w/w zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie, a wszyscy uczestnicy - broszury promujące gminę Kobyla Góra oraz upominki przywiezione przez gości z TPZO.
Swoją obecnością zaszczycił nas m.in. pan Lech Janicki – starosta powiatu ostrzeszowskiego, pani Magda Kułak – pełnomocnik starosty ds.kontaktów z mediami, przedstawiciele TPZO – panowie Grzesiak, Ogrodowski i Mądry, pani Joanna Ciachera-Raduła – dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze i pani Karolina Hodyjas-Małowiejska – dyrektor GZO.
Pyszny poczęstunek przygotowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. :)
19
I miejsce w XXVI Powiatowym Konkursie ,,Poeci dzieciom – dzieci poetom’’
W XXVI Powiatowym Konkursie "Poeci dzieciom - dzieci poetom" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Ostrzeszowie wziął udział uczeń kl. II b - Rafał Krasowski, który zaprezentował wiersze: ,, Ptasie radio” J. Tuwima oraz ,,Stefek Burczymucha” M. Konopnickiej. Utwory te przygotował pod kierunkiem pani D. Nóżki.
Rafał zajął I miejsce w kategorii klas I– II szkół podstawowych.
Gratulujemy!!!
Wycieczka do Gniezna i Biskupina
Uczniowie klasy III a i III b we wtorek, 16 kwietnia udali się na wycieczkę do Gniezna i Biskupina. Celem wyprawy było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego. Najpierw wyruszyliśmy do Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Na wzgórzu Lecha przystanęliśmy, gdzie według znanej legendy prawdopodobnie znajdowało się gniazdo orła, a teraz stoi pomnik Bolesława Chrobrego. Nasza pani przewodnik oprowadziła nas po słynnej Katedrze Gnieźnieńskiej. Tam też wysłuchaliśmy wspaniałej opowieści o Drzwiach Gnieźnieńskich, na których jak w księdze zapisano historię życia św. Wojciecha. Następnym punktem na trasie naszej wycieczki był Biskupin.
Obejrzeliśmy urokliwy skansen i dowiedzieliśmy się , jak żyli ludzie w epoce kamienia i wczesnego średniowiecza.W zrekonstruowanych chatach czekali na nas rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby min. broń, szaty, naczynia gliniane, narzędzia i rzeźby. Potem udaliśmy się na obiad do restauracji.
Wycieczka dostarczyła dzieciom dużo wrażeń i niezapomnianych emocji, była „żywą lekcją historii”.
14
Wycieczka do Karpacza klas 5
- 7
W dniach 18-19 kwietnia klasy 5 wzięły udział w wycieczce do Karpacza oraz Szklarskiej Poręby. Pierwszego dnia zdobyliśmy Zamek Chojnik w Sobieszowie, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę Karkonoszy. Następnie udaliśmy się do Szklarskiej Poręby na krótki spacer oraz zobaczyliśmy przepiękny Wodospad Szklarki. Kolejnego dnia w Karpaczu odwiedziliśmy Zaporę na Łomnicy, a następnie największy zabytek tego miejsca – Świątynię Wang. Po krótkim spacerze, zjedzeniu kilku oscypków z grilla, bitwie na śnieżki, udaliśmy się do Jeleniej Góry. Tam przeszliśmy Małym Traktatem Śródmiejskim, gdzie nasz przewodnik opowiadał nam o najważniejszych zabytkach tego miasta. W dwa dni zrobiliśmy tysiące kroków, poznając perełki Karkonoszy. Wyjazd zdecydowanie zaliczamy do udanych!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Pasowanie na czytelnika
9 kwietnia 2024 uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości pasowania na czytelnika. Spotkanie miało miejsce w szkolnej bibliotece. Najmłodsi uczniowie poznali wiersz Czytanie, ach czytanie... . Następnie z dużym zainteresowaniem wysłuchali Bajki o rybaku i złotej rybce (autorstwa braci Grimm). Wykorzystując teatrzyk kamishibai, przedstawiły ją dzieciom: pani Joanna Ciachera – Raduła – dyrektor szkoły, pani Katarzyna Gorzelańczyk – wicedyrektor i prowadząca spotkanie – Małgorzata Koźmińska – nauczyciel bibliotekarz.
Uczniowie klas pierwszych wraz z paniami nauczycielkami – Anną Dembną i Izabelą Walczak przygotowali na tę uroczystość specjalne wiersze i piosenkę. Naszym najmłodszym czytelnikom zostały wręczone książki przysłane z MEN, dyplomy i słodkości ufundowane przez SU. Pamiątkowe zdjęcie zakończyło to miłe spotkanie, po którym w następnego dnia pierwszoklasiści odwiedzili szkolną bibliotekę.
4
KANGUR MATEMATYCZNY
W dniu 21 marca odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY. Tradycyjnie jest to trzeci czwartek miesiąca. Dzień wspólny dla wszystkich krajów biorących udział w tych zawodach. Ze Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze do konkursu przystąpiło 33 uczniów, o 9 więcej niż rok temu. Dzieci rozwiązywały test wyboru. Miały na to 75minut. Konkurs rozegrany został w trzech kategoriach:
Żaczek (klasy II)
Maluch (klasy III i IV)
Beniamin (klasy V i VI)
Kadet(klasy VII)
Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek – tangram chiński. Wszystkim życzymy wysokich wyników.
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. W tym dniu, uczniowie klas I-VIII pożegnali zimę i przywitali wiosnę – to był bardzo intensywny dzień. Pierwszym punktem programu było przygotowanie w klasach wiosennych kanapek, były kolorowe i smakowały wyśmienicie bo wiadomo ,,Śniadanie daje moc”. Następnie w Sali gimnastycznej po raz pierwszy w naszej szkole Samorząd Szkolny zorganizował turniej tenisa stołowego. Uczestnicy rozgrywek otrzymali dyplomy oraz słodki upominek, a medale zostały wręczone osobom, które zajęły pierwsze miejsce w różnej kategorii wiekowej. Potem wybraliśmy się na pochód z gaikami po pobliskiej okolicy. Po powrocie uczniowie klasy 1b i 3a wykonali ogródki klasowe. W połączeniu z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny, świętowaliśmy również Dzień liczby Pi. Uczniowie wszystkich klas najpierw posłuchali informacji o tym święcie, o liczbie Pi i tradycjach z nią związanych a później dziarsko przystąpili do zadań i konkursów. Przygotowywali wiosenne kanapki, na których zagościła literka Pi, z zapałem szukali w szkolnych zakamarkach zwiastunów wiosny - ukrytych robaczków, rozwiązywali rebusy, sudoku, zagadki matematyczne, eksperymentowali z kołem i trenowali sprawne kręcenie bączkiem. Była zabawa i rywalizacja. Zwycięzcą została klasa 7b i to do nich trafiła słodka nagroda - pyszny tort. Dla pozostałych klas też choć dobrego się znalazło- wszyscy uczniowie poczęstowali się dekorowanymi w Pi ciasteczkami. Dzięki znalezionym robaczkom udało się odgadnąć hasło dzisiejszego dnia: "W matematyce nie ma drogi specjalnej dla królów". W tym roku oprócz powitania wiosny, uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa – Dnia Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie naszej szkoły wraz nauczycielami założyli kolorowe skarpetki – „nie do pary”. Zakładając kolorową skarpetkę zwrócili na siebie uwagę, a tym samym zwrócili uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. Bardzo dziękujemy uczniom oraz wychowawcom klas I-IV za wykonanie kolorowych skarpetek, które zostały wykorzystane do ozdobienia auli szkolnej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji😊
23
„Znani i lubiani poeci – dzieciom”
15 marca br. w Szkole Podstawowej w Kobylej Górze odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Uczniowie młodsi mieli do wyboru wiersze Ewy Szelburg--Zarembiny, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, a uczniowie starsi – ks. Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Aleksandra Fredry. Komisja konkursowa w składzie: Pani Maria Koperdowska i Pani Alicja Lamek po wysłuchaniu recytacji 14 uczniów postanowiła nagrodzić następujące osoby:
- w kategorii klas I-IV:
- I miejsce – Rafał Krasowski (SP Kobyla Góra),
- II miejsce – Paweł Płuciennik (SP Parzynów)
- III miejsce – Inga Matysiak (SP Kobyla Góra)
- wyróżnienie – Natalia Obsadna (SP Kobyla Góra).
- w kategorii klas V-VIII:
- I miejsce – Bartosz Chlebosz (SP Mąkoszyce),
- II miejsce – Krystian Gałęcki (SP Mąkoszyce),
- III miejsce – Pola Fiołka (SP Kobyla Góra),
- wyróżnienia: Lena Wiśniewska (SP Parzynów), Lena Janiszewska (SP Kobyla Góra).
Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują uczniom za udział w konkursie, a nauczycielom za ich przygotowanie. Miejmy nadzieję, że miłośników poezji nie zabraknie i spotkamy się znowu za rok.
G.Grzesik
Wycieczka do Wrocławia
5 marca 2024 roku klasa 3 a i 3 b pojechała na wycieczkę do Wrocławia. Na początku odwiedziliśmy Teatr Lalek, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Czarodziejski flet”. Sztuka ta powstała na podstawie opery Mozarta opowiadającej o magicznej sile muzyki. Był to doskonały początek przygody z muzyką klasyczną. Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji Ekologicznej - Hydropolis. Zwiedzanie rozpoczęło się od projekcji filmu o powstaniu wody na naszej planecie. Potem pani przewodnik oprowadziła uczniów przez kolejne strefy poświęcone wodzie. Poznaliśmy historię inżynierii wody, metody gospodarowania oraz system jej oczyszczania. W czasie pobytu w Hydropolis uczniowie uczestniczyli także w warsztatach pt. „W krainie kolorów”. Podczas zajęć dzieci miały okazję wykonać eksperymenty, np. tworząc tęczę w próbówce. To idealna okazja, aby dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje tzw. wielobarwny łuk oraz czym jest pryzmat i jakie ma zastosowanie. Wycieczkę zaliczmy do kolejnych udanych wyjazdów integracyjnych. Wróciliśmy z niej bogatsi o nowe doznania oraz wiedzę.
Jednocześnie miło nam poinformować, że klasa 3 b otrzymała VOUCHER na kwotę 1500 zł za zajęcie 1 miejsca w konkursie na spot ekologiczny „Ochrona środowiska w Gminie Kobyla Góra” organizowanym przez Stowarzyszenie „Na Rzecz Rozwoju Gminy Kobyla Góra”. Pieniądze zostały przeznaczone na tę wycieczkę.
9
Sukcesy naszych uczniów w Igrzyskach Wiedzy u Kościuszki
Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tegorocznych „Igrzyska Wiedzy u Kościuszki” - konkursach organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie. Do finału zakwalifikowali się: z matematyki – Aleksandra Moroczko (konkurs „Stereomatria 4.Starcie”), z geografii – Kacper Hoja, Mateusz Walczybok i Oskar Dukiewicz (konkurs „Globus”). Laureatami zostali: Kacper Hoja – 1 miejsce (geografia) oraz Oskar Dukiewicz – 3 miejsce (geografia). Gratulacje!
Gminny konkurs na spot ekologiczny "Ochrona środowiska w gminie Kobyla Góra"
Kolejna porcja dobrych wiadomości!
Wyniki gminnego konkursu na nakręcenie spotu ekologicznego „Ochrona środowiska w gminie Kobyla Góra” zostały oficjalnie ogłoszone!
Miło nam poinformować, że klasa 3b pod opieką p. Grażyny Chowańskiej zajęła I miejsce (w kategorii klas 1-4) wygrywając voucher na kwotę 1500zł, a klasa 5b pod opieką p. Emilii Zacharzewskiej zajęła II miejsce (w kategorii klas 5-8) wygrywając voucher na wyjście towarzyskie.
Serdecznie gratulujemy talentu młodym aktorom, a @ dziękujemy za możliwość udziału w konkursie oraz przygotowanie atrakcyjnych nagród.
Trenuj Bycie Dobrym
Miło nam poinformować, że nasza szkoła brała udział w projekcie pod patronatem „Trenuj bycie dobrym”, a praca pani Izabeli Walczak zdobyła główną nagrodę w konkursie „Football3 odkrywamy superMOCE”. Zadanie poległo na przeprowadzeniu lekcji z footballu zawierającej super moc czyli uczącej takiej wartości jak: szacunek, współpraca, równość, odpowiedzialność, pomaganie, empatia, uczciwość, komunikacja. Projekt był realizowany w klasie 1b i jest świetnym doświadczeniem przede wszystkim dlatego, że można go wprowadzać nie tylko na zajęciach z footballu, ale także w strefie edukacyjnej. Gratulujemy również panu Sebastianowi Gawronowi, który uzyskał wyróżnienie i tym samym certyfikat mediatora. Więcej informacji o projekcie można uzyskać wpisując na stronie Facebooka lub Instagrama hasło: „Trenuje bycie dobrym”.
Rekrutacja do szkoły podstawowej
Potrzebne formularze dostępne w zakładce "Dokumenty do pobrania".
Wizyta w Teatrze Lalek we Wrocławiu
Z początkiem lutego klasy pierwsze odbyły swoją daleką podróż do Wrocławskiego Teatru Lalek. Tam zobaczyły spektakl pt. "Skarpety i papiloty" o rodzinie lisków przygotowujących się do nowej sytuacji - do powrotu mamy do pracy. Dzieci mogły przekonać się, że chociaż wielka zmiana przyniosła kilka katastrof to jednak przy podziale obowiązków wszystko jest możliwe.
1
Wizyta w DPS w Marszałkach
nia 06.02.2024r. uczniowie klas drugich udali się do Domu Pomocy Społecznej do Marszałek. Podopieczni ośrodka z nieskrywaną radością obejrzeli program artystyczny przygotowany przez małych aktorów z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie. Spotkaliśmy się z cudownym przyjęciem,
a w podziękowaniu za występ zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek. Mieliśmy także okazję bliżej poznać i obejrzeć miejsce, w którym mieszkają podopieczni placówki. Istotnym celem wizyty w Domu Opieki było również uwrażliwienie dzieci na los drugiego człowieka, zwrócenie uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie go potrzebujących. Wyjazd był dla wszystkich prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.3
Uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka
Babcia i Dziadek to słowa, kojarzące się każdemu z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. W dniu 02 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie przygotowali program artystyczny, aby podziękować babciom
i dziadkom za dobro i wyrazić swoją miłość. Występ małych aktorów wprawił wszystkich
w radosny nastrój. Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami, po czym udały się do swoich babć i dziadków z życzeniami i miłym upominkiem. Uśmiech, radość i duma, które towarzyszyły tej wyjątkowej uroczystości dały wyraz tego, jak ważne są takie chwile w życiu każdego z nas. Mamy nadzieję, że ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dziadków.Dziękujemy rodzicom, którzy dodatkowo - ochoczo i z uśmiechem - zaangażowali się
w przygotowanie uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.15
Archiwum aktualności